Skriva haiku, senryu eller tanka – dikter
Som jag tidigare berättat, skrev jag min första dikt som sjuåring. Min mamma sparade den åt mig.
Numera skriver jag ett par dikter i veckan. Ofta blir det haiku, senryu eller tanka. För dig som vill prova på, får du här lite information.
Haiku
En haiku består av tre rader och 17 stavelser. Du skriver fem stavelser på första raden, sju på andra och slutligen fem (5-7-5). Numera tas det dock lite lättare på antalet stavelser men en haiku MÅSTE bygga på en naturupplevelse eller årstid. Ha gärna med en vändning på sista raden och en kontrast. Den ska ha ord som skapar bilder hos läsaren.
Här är ett exempel på en haiku:
Nu golfpremiär
Hoppas bjudas blå himmel
Och grön omgivning
Senryu
En senryu ser ut som en haiku men är mer vågad och friare tematiskt. Namnet kommer av Karai Senryū, 1718-1790), som la grunden till genren.
Här är ett exempel på en senryu:
Thailandsresans
utfärd till silkesmaskar
stor upplevelse

I trädgården nu
jagar valpen Amiral
räddas i syren
Tanka
En tanka består av fem rader (5-7-5-7-7) där de två sista har 7 stavelser. Den brukar inledas som en haiku och de två sista raderna ifrågasätter eller kullkastar de tre första raderna.
Här är ett exempel på två tanka:
Kaffe med grädde
Fralla och svart koleldning
Fem år och kyla
Dratta i förbjuden bäck
Islandströjan blev lång-tung
Elden vid Möllan
Återkommande event
Sångerna ljuda
Vaktas av ungdomsbrandkår
Som ska lära för livet
Lycka till med diktandet!
Monica
