Sista bilden av Tina Frennstedt – recension
Format: Ljudbok
Serie: Cold Case (del 4)
Utgivningsdatum: 2023-08-31
Inläsare: Mirja Turestedt
Förlag: Norstedts
ISBN: 9789113120478
Recensionsex: Nej!
Typ av bok: Deckare
Hur fångade inledningen mig: Fastnade direkt.
VILKEN är själva handlingen: En deckare, en pulshöjande resa fylld av överraskande vändningar. Inspirerad av verkliga fall, nervkittlande spänning med enastående driv.
Intrigerna: Obehagliga och bygger på sanna historier.
Miljöbeskrivningarna: Strålande. Igenkänning på samtliga här i Skåne.
Dialogerna: Lyfter texten och drar historien framåt.
Baksidestexten – tagen från nätet
”En ung kvinna försvinner spårlöst när hon är på väg hem från en utekväll i Köpenhamn. Sex år senare dyker ett foto av henne upp på nätet. Hon sitter i en okänd bil, med rufsigt hår och stressad blick. Kort därpå läggs en ny bild ut, denna gång på en kvinna som varit försvunnen i sjutton år. Deras öden vävs oväntat samman med en känd skådespelerskas flytt till Österlen.
Tess Hjalmarsson, chef för Skånes Cold Casegrupp, har tvingats bort från sin tjänst på grund av ett misstag. Men när profileraren Carsten Morris ber om hennes hjälp kastas hon in i den dramatiska utredningen kring bilderna och de försvunna kvinnorna.”
Mest positivt
Välskriven. Insnöad på serien. Fångades på grund av igenkänning av de skånska miljöerna. Bra driv i både dialoger och handling. Romanen har ett tillfredsställande slut.
Minst positivt
Inget negativt att påpeka.
Några valda texter ur boken
Eftersom det är en ljudbok skriver jag inga valda delar av bokens text.
Summering
Romanen är välskriven. Jag ger den 4 av 5 pennor.
Vid pennan
Monica
