Bruna ögon blå av Ulrika Alenfelt

Bruna ögon blå av Ulrika Alenfelt

Format: Ljudbok

Inläsare: Sofia Berntson

Utgivningsdatum: 2025-09-25

Förlag: Bookea

ISBN: 9789181191776

Recensionsex: Nej

Typ av bok: Deckare/Psykogisk thriller

Hur fångade inledningen mig: Skapade omgående nyfikenhet

VILKEN är själva handlingen: Se nedan, baksidestext från nätet.

Intrigerna: Intrigerna leder handlingen framåt  från sidan ett till slutet

Miljöbeskrivningarna: Bra miljöbeskrivningar

Dialogerna: Tydliga

Baksidestexten – tagen från nätet

”Bruna ögon blå är en psykologisk thriller, en fiktiv historia som bygger på ett verkligt socialt experiment. En lärarinna delar in en skolklass i två grupper, baserat på barnens ögonfärg, och ställer grupperna mot varandra. Med små enkla medel manipulerar hon barnen och tidigare vänner blir till fiender.

Flera decennier senare anordnas en klassåterträff, i två öde stugor, djupt in i de värmländska skogarna. Dolda från omvärlden återskapas snabbt gamla maktstrukturer, grupper manipuleras och den fina linjen mellan sanning och lögn suddas ut, alltmedan ett kraftigt oväder drar in över grantopparna.”

Mest positivt

Välskriven och med spänning från början till slutet. Absolut en av årets bästa romaner.

Minst positivt

Reagerade på att en karaktär äter Atarax för nerverna. Men jag har aldrig hört talas om att läkaren skriver ut den medicinen för ångest. Atarax är för allergi och klåda.

Några valda texter ur boken

Eftersom det är en ljudbok, delger jag ingen text.

Summering

Jag ger romanen full pott – 5 av 5 pennor baserat på spänningen som levereras i varje kapitel. Den tar andan ur mig. Rekommenderas varmt.

Vid pennan

Monica

 

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *