Dags för Nanowrimo

Dags för Nanowrimo

Som tidigare år är jag sugen på att skriva råmanus i november. De andra åren har jag bland annat skrivit följande manus:

Flertalet är romaner men fackböckerna SKRIVA FACKBÖCKER (som gick till tryckeriet igår) och SMEKMÅNAD LIVET UT (en relationsbok för par), har det blivit under Nanowrimo.

Romanerna är:

  • Förlöst
  • Elvira (som gått till olika förlag)
  • Mardrömmen och Mr P
  • Porten till friheten (som lanserades förra året)
  • Mamma låt mig leva
  • Nils Kalv
  • Skam och skuld (som inte är med på bild)

Ibland har jag även redigerat dessa manus i juli med Nanowrimo-camps.

PORTEN TILL FRIHETEN är utgiven. ELVIRA (som nu heter ELVIRA OCH STIG) har skickats till förlag. Övriga böcker (både romaner och fackböcker) är på gång.

Ska du delta i Nanowrimo?

Jag hade tänkt skriva en roman om en specifik plats i Danmark men tyvärr hinner jag inte göra researchen så som jag tänkt mig. Så den får vänta. Jag kommer i stället att skriva en annan roman med många intriger, spänning, romantik och kärlek samt relationer. Givetvis får Henrietta ta plats som en karaktär i den också (hon är med i samtliga mina böcker). Troligen får hon en biroll i denna spänningsroman.

Jag har äntligen beslutat vad jag ska skriva och gjort ett preliminärt omslag för projektet. Arbetsnamnet är SJÄLARS SPEGLINGAR.

Häng med mig! Jag berättar hur det går.

Monica

 

 

 

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *