Skriva barnbok
Skriva barnbok
Som du kanske vet, har jag skrivit två barnböcker. Den första skrev jag tillsammans med mina norska barnbarn en regnig dag i Norge och den senaste (som snart kommer ut) har jag skrivit tillsammans med ett av mina svenska barnbarn. Det är så kul att göra detta med barn. De har underfundiga tankar, fantasier och kommentarer.
Min första barnbok heter ”Pojkarna Bus och de tre nycklarna” och du kan läsa mer om den här:
Pojkarna Bus och de 3 nycklarna (bod.se)
Om du vill köpa den rabatterat, kontakta mig. Boken kostar ca 129 kronor på nätet + frakt. Men du får köpa den av mig för endast 90 kronor + frakt. Passa på! Så har du kanske redan fixat en julklapp till något barn.
Den senaste barnboken heter ”Axel och sjöodjuret Fnurk” och ligger på förlagsbordet. Jag vet ännu inte om förlaget kommer att anta den.
Kanske drömmer du också om att skriva en barnbok? Jag är ju varken Astrid Lindgren eller J K Rowling, men som du vet, har jag stor erfarenhet av skrivandet. Speciellt med alla mina onlinekurser i ämnet.
Tips för att skriva barnböcker
Hur skriver man en barnbok och vad bör man tänka på?
Utgå från barnets perspektiv. De ser och hör kanske inte samma saker som du gör. Fråga dem vad de gillar och skriv utifrån det.
Själv lekte jag med en berättelse som handlade om ett sjöodjur som bodde i dammen bakom barnbarnet Axels hus. När vi diskuterade Fnurk (sjöodjuret) vid köksbordet, fick han testa min kristall till vilken han ställde ja/nej-frågor. Det blev många skratt, kan jag lova.
― Mormor, sjöodjuret har tre ögon.
― Mormor, sjöodjuret är rosa.
Barn lever i nuet men också i fantasin. Ibland går dessa båda ihop. De är nyfikna till naturen och vill veta mer.
När du skriver kan du utgå från syftet med boken. Kanske vill du roa barnen eller utmana dem? Kanske vill du utbilda dem inom något ämne?
Jag har ännu en barnbok som väntar på att skrivas färdig. Den skapade jag med min yngsta dotter (som nu är 40 år). Då målade jag även akvarellerna själv. Hade tänkt att det skulle bli en bok med bilder. Men mina två andra är inte med bilder utan kapitelböcker. Förhoppningsvis blir denna bok också utgiven en del. Den handlar om mobbing – ett nog så aktuellt ämne. Budskapet är att vara snäll mot varandra. Men i de två andra böckerna är mitt budskap att våga be om hjälp. Något som vissa barn har svårt för.
Vilket är ditt budskap? Och för vilken åldersgrupp hade du tänkt skriva?
Jag har skrivit mina böcker för åldern 6-9 år. Det är vanligt att dela upp böckerna så här:
- Bilderböcker: 0–3 år, 3–6 år
- Kapitelböcker: 6–9 år, 9–12 år, 12–15 år
I bilderböcker bör bilderna synliggöra minst lika mycket information som texten. Kanske behöver du ta hjälp av en illustratör?
Ämne, språk och berättarteknik måste hänga ihop. Ska det vara läskigt, barnsligt, gulligt eller vuxet? Tänk på att förklara så att barnen förstår. De har inte den erfarenhet som vi vuxna har och associerar inte på samma stela sätt som vi gör.
Skriv kronologiskt. Barn hänger annars inte med.
Om du skriver för små barn, kan du inte ha många karaktärer i din story. Du måste också tänka på hur du skriver händelserna och konflikterna. Gör det enkelt och tydligt.
Ett tips är att läsa massor med barnböcker för att se hur andra har gjort och för att lära dig hantverket. Jag har läst många böcker för mina barn som idag är vuxna och sedan fortsatte jag läsa för barnbarnen. Dessutom har jag stått mycket på scen och använder gärna den tekniken för att skriva. Eller varför inte låta barnen få agera ut själva storyn – om detta är möjligt. De älskar att klä ut sig och få spela roller.
Analysera hur andra författare har byggt upp historierna och gestaltat karaktärerna och händelserna. Håll dig till den dramatiska kurvan.
Tillåt dig att bli ett barn på nytt och ha roligt när du skriver. Släpp loss fantasin och kreativiteten!
Lycka till!
Monica Ivesköld